Durys į Ukrainą

Tarptautino Ukrainos Hubo ir TV „LOOK TV: Durys į Ukrainą“ projektas

ĮŽANGA. PRIEŽASTIS

Rusijos karas prieš Ukrainą yra karas prieš visą demokratinį pasaulį. Tai egzistencinis karas – arba/arba. Vienas iš pagrindinių šio hibridinio karo komponentų yra informacinis karas.

Kai 2014-aisiais, iškart po Maidano ir Krymo aneksijos, Vakarai nesuprato, kas iš tikrųjų yra ukrainiečiai, vien Kijeve tokių, kurie protestavo ir gynė laisvę bei orumą, buvo milijonas. Vakarų politikai ir žiniasklaida to nesuprato net tada, kai 2022 metų vasario 24 dieną prasidėjo plataus masto karas. Nuo pirmųjų agresijos valandų JAV pradėjo kurti strategiją, padėsiančią Ukrainos pasipriešinimui partizaniniame kare. Baltieji rūmai netikėjo Ukrainos vyriausybės, kariuomenės ir žmonių gebėjimais atsispirti antrai pagal dydį pasaulio armijai – Rusijos orkams. Politinių naujokų valdžia pasitikėjimo nesukėlė ir po pirmosios pasipriešinimo savaitės. O V. Zelenskio raginimas kiekvienam ukrainiečiui tapti prezidentu buvo suvokiamas kaip gražus viešųjų ryšių triukas, neturintis nieko bendro su realybe. Paaiškėjo, kad turi. Kadangi Zelenskis yra tikras ukrainietis – nepaisant jo, kaip komiko žanro aktoriaus, praeities, jis atidžiai studijavo savo protėvių istoriją. Ir apsiginklavo žiniomis. Ukrainos istorija pasakoja, kad mirtino pavojaus metu Ukrainos kazokų respublikos vadovai – etmonai kreipėsi į atamanus ir eilinius prašydami kiekvieną tapti etmonu. Į šį kvietimą kiekvienas riteris atsakė, kad „jo namas yra pakraštyje“. Tai turėjo reikšti, kad jo namas tapo tvirtove, kraštutine pasipriešinimo ir gynybos barikada.
Rusijos propaganda nuo caro laikų šį teiginį pradėjo aiškinti kaip „abejingumą pasipriešinimui“. Taip prasidėjo fake news fabriko darbas siekiant iškraipyti tikrąją padėtį Ukrainoje.

Vėliau pirmasis tarpukario Ukrainos ministras pirmininkas Volodymyras Vinyčenka pasakė: „Rusijos demokratas baigiasi ten ir tada, kur ir kada prasideda Ukrainos klausimas“.
Šiandien turime situaciją, kai Europos ateitis priklauso nuo informacinio karo, o ypač – prevencinių priemonių. Todėl siūlau įsteigti labai galingą Ukrainos informacinį hubą, kuris taps pirmuoju tokio tipo reiškiniu šiuolaikiniame informaciniame pasaulyje, egzistuojančiame informacinio karo sąlygose.

Kodėl Ukrainos hubas – viskas aišku. Nes karo baigtis nulemia ateities pasaulio saugumo modelį. Ir tai, kaip pasikeis žmonių mąstymas.

Kodėl Lietuvoje? Nes dabartinėmis karštos karo fazės sąlygomis visavertis Ukrainos žiniasklaidos darbas neįmanomas. Be to, Ukrainos informacinio produkto patekimas į tarptautinę erdvę yra problemiškas. Yra keletas priežasčių. Viena vertus, pajėgumai yra natūraliai riboti, kita vertus, šios informacijos patikimumas nėra pakankamas, nes Vakaruose vis dar tai aiškinama kariaujančios šalies žurnalistų subjektyvumu. Galiausiai būtent Lietuva kadaise tapo vakarietiškų vertybių ir gyvenimo būdo tranzitu į Ukrainą. Ir tai galioja ne tik dabarčiai, bet ir istorijai. Ukraina buvo neatsiejama (labai svarbi!) vakarietiško stiliaus valstybės – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės – dalis. Lietuviai ukrainiečius supranta genetiniu lygmeniu, o svarbiausia – supranta jų elgesį ir motyvaciją.

Nepaisant to, kad ukrainiečiai tampa suprantamesni tiek Lietuvoje, tiek kitose regiono, Europos ir pasaulio šalyse, Ukraina kaip politinė nacija vis dar išlieka savotiška terra incognita. Net ir daliai ukrainiečių diasporos Vakaruose. Priežastis slypi Antrojo pasaulinio karo padariniuose, kai Vakarai ilgus metus izoliavo Ukrainą, sutikdami palikti ją Rusijos įtakos zonoje. Ir tik dabar paaiškėjo, kad Ukraina yra viena iš pagrindinių pasaulio tvarkos sukūrimo valstybė. Ukraina tampa tarptautinės arenos subjektu. Kartu su Lenkija ir Baltijos valstybėmis, dalyvaujant Didžiajai Britanijai, kuriamas naujas svorio centras.

VEIKSMAI

Atsakyti į klausimą „Kas yra ukrainiečiai“ yra užduotis šio hubo, galinčio tapti naujo reiškinio lopšiu, kuris turėtų intelektualų klubą, galintį generuoti įdomiausias idėjas ateities Europos modeliui įgyvendinti, dalyvaujant Ukrainai su jos intelektiniu ir žmogiškuoju potencialu.

Pagrindinę vietą hubo projekte užims Tarptautinis Ukrainos kanalas (arba Tarptautinis Ukrainos tinklas)

Be to, siūlau didžiąją daugumą programų skirti ukrainiečių kultūrai, istorijai ir dabartiniams pasiekimams. Nepamirštant, kad pati ukrainiečių kultūra yra vienas įdomiausių reiškinių, nes buvo sukurta, tarsi Nojaus arka, kitaip tariant principu „visų kultūrų atstovus įlaipinti į Ukrainos laivą“. Būtent tai padėjo gimti unikaliai Ukrainos kultūrai, kuri perėmė demokratinę Vakarų ir Pietų Europos vidaus ir politinę kultūrą, katalikišką meno stilių stačiatikių kanono konfesijoje – vakarietiškiausioje savo prigimtimi ir geografija stačiatikių bažnyčioje, kitaip vadinama Kyjivo krikščioniška tradicija. Ir atitinkami Kyjivo, Lvivo, Lucko, Ternopilio, Mukačevės, Odesos, Černihivo, Poltavos architektūros ir tapybos šedevrai.
Kyjivo barokas yra Vakarų meno dalis, įskaitant architektūrą, tapybą ir muziką. Net Ukrainos politiką formavo Europos humanizmo vertybės ir mąstymas. Užtenka paminėti Ostrogiškių, Vyšneveckių kunigaikščių dinastijas, Mazepos, Orlyko, Skovorodos, Mohylos asmenybes. Iki XVIII amžiaus barbarų ordos, vadinamos Rusijos imperija, invazijos Ukraina niekuo nesiskyrė nuo Lenkijos, Vokietijos, Austrijos, Lietuvos ar Švedijos. Yra žinoma, kad beveik visos dinastinės Kyjivo sosto santuokos buvo su Vakarų monarchijų karališkosiomis šeimomis.

Be galingų istorinių informacinių signalų žiūrovų auditorijai būtina parodyti ir šių dienų Ukrainos menininkų pasiekimus. Tarp pagrindinių – unikalios džiazo grupės iš Kyjivo, Odesos ir Lvivo. Čia galima derinti lietuviško ir ukrainietiško džiazo tradicijas, transliuoti koncertus ir specialias Ukrainos roko muzikos programas, tarp kurių – „Okean Elzy“, „DahaBrakha“, „Antitila“, „Kozak System“ ir kt. Tiktų supažindinti su muzikiniu paveldu, tarp jų – ukrainiečių siela – bandura ir jos įvairove – kobza, gatvės teatro tradicija ir viskuo, kas skiria ukrainiečius nuo bendrų europietiškų šaknų neturinčių rusų. Hubo poziciją turėtų sustiprinti meno ir muzikos pasaulio atlikėjų nuomonės, pareiškimai per komentarus ir diskusijos pokalbių laidose studijoje. Prorusiškų atlikėjų gastrolėms arba vadinamiems labdaros koncertams neturėtų būti vietos Lietuvoje. Reikia aiškiai parodyti, kad Lietuvos visuomenė neišduoda indulgencijų prorusiškoms jėgoms. 

Moskovijos karas yra karas už pirmenybę ir teisę į Rusios paveldą, kuri Maskvoje vadinama Kijevo Rusia, bet iš tikrųjų Rusia yra viena, be aiškinamųjų pavadinimų. Tai ta pati Kyjivo valstybė, kurią pažinojo visi europiečiai – nuo Islandijos iki Bizantijos. Tai reikia nuolat priminti, nes visa šiuolaikinė Maskvos propaganda ir siekis sunaikinti Ukrainą kaip valstybę ir ukrainiečius kaip tautą remiasi Kremliuje sugalvotu pseudopamatu. Todėl būtų tikslinga turėti stiprią žurnalistų ir ekspertų komandą, kuri kartą per savaitę transliuotų anti-fake turinį. Laidų tikslas – ne tik paneigti melą, bet ir numatyti, kokiu būdu priešintis sekantiems informaciniams Rusijos išpuoliams ir zombavimo instrumentams. 

Įdomios būtų laidos vaikams, kurių autoriai – patys vaikai. Geriausias variantas būtų Lietuvos vaikams filmuoti ir montuoti ukrainiečių vaikų vedamas laidas. Tokia programa būtų itin populiari ir neįprasta. Tiesa, kurią sako vaikai, nekelia abejonių. Net jei tai daroma žaidimo forma.

Apskritai norėčiau pasiūlyti laidų bloką apie Krymo totorių kultūrą ir dabartį. Nes be šios tautos neįmanoma pateikti tiesos apie visų ukrainiečių pasipriešinimą Maskvos ordos invazijai. Tai padaryti bus nesunku, turint Krymo totorių iš Turkijos ir Lietuvos totorių paramą bei neblogai išvystytą Krymo totorių komunikaciją. Hubo žurnalistai taip pat atsakys į klausimą – kodėl Krymo totoriai būtent Ukrainą laiko savo namais.

Ir, žinoma, aktualios naujienos iš BBC News studijos, paruoštos specialiai mūsų kanalui, taip pat mūsų pačių korespondentų Ukrainoje bus vienas svarbiausių Ukrainos hubo akcentų. Galima galvoti apie informacijos kūrimą „be atliekų“, kitaip tariant nenutrūkstamą ciklą – naujienas, kurios maitina analitines programas, tada šios analizės temos įtakos vaikams skirtas laidas, muzikines ir meno laidas, istorinius, įskaitant Krymo, blokus ir baigsis autorinių dokumentinių filmų serija. Visa tai bus siūloma platesnei Europos bei pasaulio rinkai ir padės formuoti teisingą mūsų regiono situaciją su naujaisiais  informaciniais žaidėjais. 

Tarptautinio Ukrainos  kanalo ( pavadinimas Laisvas Ukrainos Kanalas – LOOK TV) resursai:

Hubo ir TV klubo narių įnašas (profesionalumas, finansai, konsultavimas, veikla, informacinė pagalba, idėjos ir jų generavimas)

Iš Ukrainos URM ir nepriklausomų prodiuserių – istoriniai siužetai, reporterių žinios, muzikinės programos, meno ir dokumentiniai filmai bei serialai, animaciniai filmai, šou, Prezidento ir valdžios atstovų išskirtiniai komentarai

Iš Ukrainos inovacinių ir finansinių kompanijų – šiuolaikinės kosmoso ir komunikacijos technologijos, technika, finansai

Iš LNK – informacinė pagalba ir kanalas transliacijai, tarpininkavimas kanalo produkto retransliavimui per 27 ES šalių TV kanalus