Єврокомісія опублікувала рекомендації щодо посилення візового режиму для росіян. Необхідність посилення в ньому обґрунтовується «ризиками для безпеки, з якими стикається ЄС в умовах агресивної війни росії проти України». Облік цих ризиків може призвести до «відмови у видачі візи або відкликання візи, що діє» у громадянина рф, йдеться в документі, передає DW.

Згідно з рекомендаціями, консульські установи країн ЄС тепер можуть розглядати заяви про видачу віз від росіян протягом 45 днів (а не 15, як раніше), вимагати у них додаткових документів, щоб «забезпечити високий рівень перевірки», а також надавати нижчий пріоритет заявникам, чия поїздка до ЄС не обґрунтована необхідністю, зокрема туристам.

«Можливість поїхати як турист до Євросоюзу не є фундаментальним правом», — підкреслила комісар ЄК у внутрішніх справах Ільва Йоханссон, коментуючи посилення візового режиму для росіян.

У документі також йдеться, що при прийомі заяв від громадян рф консульства повинні «особливо ретельно перевіряти», чи не є прохачем візи загрози громадській безпеці або міжнародним відносинам однієї з країн ЄС. Подібні перевірки передбачається проводити також щодо власників вже діючих короткострокових віз — і відкликати у разі наявності підстав. Нарешті, Єврокомісія рекомендує країнам Євросоюзу видавати лише візи для одноразових короткострокових поїздок, і нагадує про можливість видачі віз для відвідування лише однієї конкретної країни, а не всієї Шенгенської зони.

При цьому Євросоюз «залишиться відкритим для російських прохачів віз, які подорожують із важливих причин, у тому числі для членів сімей громадян ЄС, журналістів, дисидентів та представників громадянського суспільства», — йдеться у документі. Для таких категорій прописано можливість робити послаблення у стандартній процедурі розгляду запиту на візу – наприклад, зменшувати розмір візового збору.

Припинити угоду з росією про спрощення візового режиму, що діяла з 2007 року, домовилися 31 серпня в Празі глави МЗС країн ЄС. При цьому від запровадження повної заборони на видачу європейських віз росіянам — як того вимагали низка країн Східної Європи, Балтії, Фінляндія, Данія та Нідерланди, а також Україна вирішено було відмовитися. Проти такого заходу виступили Німеччина та Франція.

Незалежно від загальноєвропейського рішення Естонія, Латвія, Литва, Фінляндія та Чехія на національному рівні різко обмежили видачу віз громадянам рф або мають намір це зробити найближчим часом. Польща вивчає таку можливість.

За даними агентства Євросоюзу з безпеки зовнішніх кордонів, з 24 лютого до країн ЄС з росії в’їхали близько мільйона людей, більшість — через Естонію та Фінляндію. За даними країн Балтії, у росіян зараз є від 10 до 12 мільйонів шенгенських віз, що діють. Єврокомісія має намір вивчити питання про те, як вчинити із цими візами.

Від admin