Наша концепція

Проєкт міжнародного Українського хабу ДВЕРІ В УКРАЇНУ

Сьогодні ми маємо ситуацію, коли від інформаційної війни, а особливо превентивних засобів залежить майбутнє Європи. Тому пропоную організувати дуже потужний Український інформаційний хаб, який має бути першим подібним явищем в сучасному інформаційному світі, який існує в умовах інформаційної війни.

Чому український хаб — все зрозуміло. Бо від результатів закінчення війни залежить, яким буде модель безпеки у цілому світі. І яким чином зміниться мислення людей. І нарешті на якому інформаційному фундаменті буде будуватися нова етика в стосунках демократичного світу. І людей взагалі. 

Чому в Литві? Бо в сучасних умовах гарячої фази війни повноцінна робота українських ЗМІ не є можливою. Більше того, потрапляння українського інформаційного продукту на міжнародний простір є проблематичним. Тут є декілька причин. З одного боку, потужності обмежені, з іншого довіра до цієї інформації не є повною, що на Заході досі пояснюють суб’єктивністю журналістів з країни, яка є воюючою стороною. І нарешті, саме Литва свого часу стала транзитом західних цінностей і способу життя в Україну. І це торкається не тільки сьогодення, але й історії. Україна була частиною і учасницею (що дуже важливо) держави західного зразка — Великого Литовського князівства. Литовці на генетичному рівні розуміють українців, а головне — їхню повединку і мотивацію.

Незважаючи на те, що українці стають більш зрозумілими як в Литві, так і в інших країнах регіону, Європи і світу, Україна як нація ще залишається своєрідною terra incognita. Причина криється в підсумках Другої світової війни, коли на довги роки Захід ізолював Україну, погодившись залишити її в сфері впливу Росії. І тільки зараз Україна стає суб’єктом світової арени.

Відповісти на запитання “Ким є українці” є завданням цього хаба, незалежного міжнародного канала, який може стати колискою нового явища, який має увібрати клуб інтелектуалів, який може генерувати найцікавіші ідеї з моделі майбутньої Європи за участю України і її інтелектуального і людського потенціалу.

В проекті хаба основне місце займатиме міжнародний Незалежний Український канал (а також незалежна українська мережа)

Крім того, пропоную переважну більшість передач присвятиті культурі, історії і сьогоденним здобуткам українців. Не забуваючи, що сама українська культура є одним з найцікавішим феноменів, бо створювалася, начебто Ноєв ковчег, тобто за принципом “кожній тварі по парі”. Саме це і довзволило народитися унікальній українській культурі, яка увібрала в собі демократичність побутової і політичної культури західної і південної Європи, католицький стиль мистецтва в православній за каноном конфесії — найзахіднішій за суттю і географією ортодоксальній церкві світу, так званої Київської християнської традиції. І відповідні шедеври архитектури і живопису Києва, Львова, Луцька, Тернополя, Мукачева, Одеси, Чернігова, Полтави. 

Київське барокко є частиною західного мистецтва, включаючи архитектуру, живопис і музику. Навіть політика України формувалася, спираючись на європейські цінності і мислення гуманізму. Вистачить згадати династії князів Острозьких, Вишневецьких, Мазепу, Орлика, Сковороду, Могилу.

Окрім потужних історичних інформаційних сигналів глядачам, необхідно показувати досягнення українських митців сьогодення. Серед основного – унікальні за виконанням джаз-банди Києва, Одеси і Львова. Тут є можливість об’єднати традиції литовського і українського джаза, транслювати концерти і спеціальні музичні програми українського року, включаючи Океан Ельзи, ДахаБраха, Антитіла, Козак Систем і т.і. Доречним було би знайомити з музичною спадщиною, душею українців — бандурою і її різновидом — кобзою, традицією вуличних театрів і всім, що відрізняє українців від росіян, які немають жодних коренів, які б тягнулися до спільноєвропейських джерел.

Позиція хабу має бути підкріплена думками виконавців зі світу мистецтва та музики, висловлюваннями через коментарі та обговореннями в ток-шоу в студії. У Литві не повинно бути місця для гастролей проросійських виконавців чи так званих благодійних концертів за їхньої участі. Треба чітко показати, що литовське суспільство не видає індульгенцій проросійським силам. І, безумовно, треба транслювати цю позицію в інші країни ЄС. Війна Московії це війна за першородність і право на спадщину Русі, які в Москві подекуди називають Київською, але насправді є одна Русь, без пояснювальних назв. Про це треба нагадувати постійно, тому, що на вигаданому в Кремлі псевдофундаменті тримається вся сучасна пропаганда Московії і бажання знищити Україну, як державу, а українців, як націю. Тому доречним буде удосконалювати потужну міжнародну команду журналістів і експертів, яка б раз на тиждень випускала передачу антифейкового змісту. Мета випусків — не тільки спростувати брехню, але випередити спрйняття наступних фейкових атак з боку Росії, інструментів маніпуляцій та зомбування. Є реальна можливість поширювати цей оригінальний інформаційний продукт на 27 країн ЄС. Гарантом виступає компанія LNK.

Взагалі хотів би запропонувати і певний блок передач про культуру і сьогодення кримських татар. Бо без історичного досвіду цього народу неможливо представити правду про спротив всіх українців навалі Московської Орди.

І безумовно актуальні новини від партнерів з ВВС та власних кореспондентів в Україні стане одною з родзинок українського каналу.

Що ми маємо на сьогодні і якого внеску ми очікуємо від влади України і колег-журналістів.

Внесок засновників Українського Дому в Литві і Незалежного українського каналу: професіоналізм, часткове фінансування, консалтинг, творча діяльність, інформаційна підтримка, ідеї та їх генерація. Від партнерів в Литві: від телекомпанії LNK – інформаційна допомога та безкоштовне використання окремого каналу для мовлення, посередництво для ретрансляції продукту українського каналу через телеканали 27 країн ЄС.

Бажаний внесок України. Від Міністерства закордонних справ України, РНБО України, Міністерства культури і інформації, медіагруп, а головне від журналістів, художників, продюсерів та взагалі інтелектуалів України будемо просити надати – історичні сюжети, серіали і фільми, музичні програми, художні та документальні фільми і серіали, мультфільми, актуальні  заяви керівників України, сприяти організації ексклюзивних коментарів Президента, посла України, міністра закордонних справ України, та інших високих представників влади. І творчу продукцію вищого гатунку.

Віктор Чернишук, директор Українського дому в Литві